20.158 adresser · 664 veje · 4 postnumre
Internet i Greve: 89,4 % kan få fiber – se priser
Med 89,4 % fiber ligger Greve 3,4 procentpoint under landet, og 2.137 adresser må vælge noget andet. 68,7 % har både fiber og kabel og kan dermed vælge mellem to net.
Kort svar · opdateret
Det billigste internet i Greve er lige nu Call me 5G 1000/100 til 99 kr./md. — 2.088 kr. det første år (landsdækkende pris). I Greve kan 2.137 af 20.158 adresser ikke få fiber. Her er 5G ofte det billigste alternativ; har du fiber, er Hiper Fiber 1000/1000 billigst til 199 kr./md. i snit.
Annoncelinks · Rækkefølgen afgøres kun af prisen · Sådan regner vi
Greve Kommune i tal
89,4%
kan få fiber
76,8%
kan få kabel
92,5%
kan få 1 Gbit
680
Mbit i snit på mobilnettet
Placering blandt 98 kommuner: fiber 66, kabel 4, mobil 6. Kilde: Digitaliseringsstyrelsen, udtræk 2026 · Tjekditnet.dk
Priser lige nu
Billigt internet i Greve: abonnementerne sorteret efter pris
I Greve ligger fibernet på 199–362 kr. pr. måned i snit det første år — og det kan leveres på 89,4 % af adresserne. Har du både fiber og kabel — som 68,7 % i Greve — så sammenlign begge typer i listen. Priserne er landsdækkende og sorteret efter pris i snit det første år (sådan regner vi).
| Teknologi | Dækning i Greve | Abonnementer i listen | Pris i snit det første år |
|---|---|---|---|
| Fibernet | 89,4 % af adresserne | 5 fra 4 selskaber | 199–362 kr. |
| Kabel (coax) | 76,8 % af adresserne | 3 fra 3 selskaber | 232–299 kr. |
| 5G internet | 680 Mbit i snit på mobilnettet | 9 fra 8 selskaber | 174–299 kr. |
Priser pr. 10. oktober 2026, kr./md. i snit det første år inkl. oprettelse. Dækning: Digitaliseringsstyrelsen, udtræk 2026.
Fiber
Fibernet i Greve
Fiberen dækker 89,4 % i Greve (under landets 92,8 %), og 84,8 % kan få gigabit over den.
- Cirka hver 9. bolig mangler fiber. I alt drejer det sig om 2.137 adresser, og kommunen er nr. 16 af 17 i Region Sjælland.
- 1.512 adresser kan ikke få 1 Gbit på fast forbindelse. Det er 7,5 % — nr. 68 af 98 på gigabitdækning. Mange klarer sig med mindre; se hvor mange Mbit du har brug for.
Mobilnettet
Internet i Greve uden fiber
For de 2.137 adresser i Greve uden fiber er kabel det bedste alternativ — 1.633 af dem kan få coax.
- Hverken fiber eller kabel: 504 adresser. Kobber eller fast trådløst redder 303 af dem; 201 har intet fast net overhovedet. Det svarer til 2,5 % af Greve; her er internet uden fiber typisk 5G med 680 Mbit i snit.
- Mobilnettet er stærkt. 680 Mbit i snit er i top ti blandt 98 kommuner, så 5G-internet kan sagtens bære en almindelig husstand.
Kabel-tv-nettet
Bredbånd i Greve: fiber eller kabel?
Kabel-tv-nettet når over tre ud af fire adresser i Greve (76,8 %), og 1.633 af dem har ikke fiber.
- Fiber og kabel side om side. 13.849 adresser i Greve kan få begge dele, i top fem blandt 98 kommuner. Vælg fiber, hvis upload betyder noget; ellers kan kabel vinde på prisen.
- Kabel dækker 1.633 adresser, som fiberen ikke når. Her er kabelbredbånd førstevalget. 1.552 adresser kan kun få gigabit via kabel. Regn med lavere upload end på fiber.
Lokalt
De dårligst dækkede postnumre i Greve
Fiberdækningen er lavest i 4030 med 80,5 % og højest i 2690 med 94,0 %. Her er de 3 største postnumre — 20.157 af Greves 20.158 adresser.
| Postnr. | Adresser | Fiber | Uden fiber (antal) | Kabel | 1 Gbit | Mobil i snit |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2670 | 13.981 | 89,8 % | 1.426 | 77,5 % | 91,8 % | 635 Mbit |
| 2690 | 3.640 | 94,0 % | 218 | 67,7 % | 91,5 % | 693 Mbit |
| 4030 | 2.536 | 80,5 % | 495 | 85,9 % | 97,9 % | 912 Mbit |
Postnumre med under 150 adresser er udeladt.
- Flest uden fiber bor i 2670: 1.426 adresser, svarende til 67 % af kommunens 2.137 adresser uden fiber.
- I 4030 løfter kabel gigabitdækningen fra 80,5 % (fiber) til 97,9 %.
- Mobilnettet er hurtigst i 4030 (912 Mbit) og langsomst i 2670 (635 Mbit).
Hvem kan levere
Hvem leverer fiber i Greve?
Udbyderne i Greve er de samme som i resten af landet; forskellen er, hvilke net der ligger på vejen — fiber på 89,4 % og kabel på 76,8 % af adresserne.
| Net | Dækning i Greve | Udbydere i prislisten |
|---|---|---|
| Fibernet | 89,4 % (18.021 adresser) | Ewii, Hiper, Norlys og YouSee |
| Kabel (coax) | 76,8 % (15.481 adresser) | Ewii, Norlys og YouSee |
| 5G internet | 680 Mbit i snit (nr. 6 af 98) | 3, Call me, eesy, Hiper, Norlys, Oister, Telmore og YouSee |
Med både fiber og kabel på 68,7 % af adresserne har mange i Greve begge gruppers udbydere at vælge imellem. Hvem af fiberudbyderne der når din vej, afhænger af, hvem der ejer fibernettet — fx TDC NET, Norlys eller et lokalt energiselskab.
Sammenligning
Greve mod Region Sjælland og resten af Danmark
På fiber ligger Greve klart under Region Sjælland og under landet. I Region Sjælland er Greve nr. 16 af 17; Vordingborg ligger højest (99,6 %), Lejre lavest (84,1 %).
| Teknologi | Greve | Region Sjælland | Hele landet | Mod landet |
|---|---|---|---|---|
| Fiber | 89,4 % | 96,1 % | 92,8 % | -3,4 pp |
| Kabel (coax) | 76,8 % | 40,7 % | 45,0 % | +31,8 pp |
| Kobber (xDSL) | 3,1 % | — | 4,3 % | -1,2 pp |
| Mindst 1 Gbit | 92,5 % | 96,9 % | 95,1 % | -2,6 pp |
| 1 Gbit via fiber | 84,8 % | — | 90,9 % | -6,1 pp |
| Både fiber og kabel | 68,7 % | — | 40,8 % | +27,9 pp |
Optalt adresse for adresse i Digitaliseringsstyrelsens udtræk 2026. Udrulning efter indberetningen er ikke med.
Hvor Greve skiller sig ud blandt 98 kommuner
- Nr. 4 af 98 på kabeldækning med 76,8 % — efter Odense (78,6 %), foran Fredericia (74,4 %).
- Nr. 4 af 98 på andelen med både fiber og kabel med 68,7 % — efter Odense (70,0 %), foran Aarhus (67,2 %).
- Nr. 6 af 98 på mobilhastighed med 680 Mbit — efter Frederiksberg (681 Mbit), foran Esbjerg (678 Mbit).
- Nr. 14 af 98 på adresser pr. vej med 30,4 — efter Lyngby-Taarbæk (31,9), foran Esbjerg (29,8).
Greve side om side med lignende kommuner
De to kommuner, der ligger nærmest i størrelse, Fredericia og Middelfart, har begge højere fiberdækning. Alle 98 kommuner står i oversigten over fiberdækning pr. kommune.
| Kommune | Adresser | Fiber | Kabel | 1 Gbit | Mobil | Hvorfor med |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Greve | 20.158 | 89,4 % | 76,8 % | 92,5 % | 680 Mbit | — |
| Fredericia | 19.982 | 95,6 % | 74,4 % | 97,4 % | 636 Mbit | samme størrelse |
| Middelfart | 20.889 | 94,6 % | 56,6 % | 96,2 % | 600 Mbit | samme størrelse |
| Rudersdal | 18.455 | 90,4 % | 34,3 % | 86,3 % | 610 Mbit | nærmest på fiber |
| Hvidovre | 14.398 | 89,4 % | 41,0 % | 86,6 % | 634 Mbit | nærmest på fiber |
Spørgsmål og svar
Ofte stillede spørgsmål om internet i Greve
Hvor mange i Greve kan få fiber?
Over fire ud af fem adresser: fiber er indberettet på 89,4 %, og 2.137 adresser står uden. Det placerer kommunen som nr. 66 af 98 og 3,4 procentpoint under landsgennemsnittet. Chancen afhænger af, hvor du bor: 2690 har 94,0 %, 4030 80,5 %. Skriv adressen i feltet øverst for at få svar på netop din bolig.
Hvornår får resten af Greve fiber?
Der er ingen fast dato: 10,6 % af Greves adresser mangler fiber, og det er netselskaberne, der afgør, hvor og hvornår der graves. 2670 har flest adresser uden fiber: 1.426. Du kan skrive dig op hos netselskabet på din adresse; interesse fra flere naboer gør det mere sandsynligt, at vejen kommer med. Indtil da er kabel det oplagte valg for de 1.633 adresser, der har det; ellers 5G uden binding.
Hvor mange i Greve kan få gigabit?
Op til 1000 Mbit eller mere på over ni ud af ti adresser — 92,5 % af Greves adresser. Kommunen er nr. 68 af 98 på gigabit. 84,8 % får det via fiber, mens yderligere 1.552 adresser når gigabit gennem kabel. De 1.512 adresser uden gigabit har lavere fast hastighed eller kun mobilnettet, der giver 680 Mbit i snit her.
Er 5G et godt alternativ i Greve?
For mange, ja: mobilnettet i Greve giver 680 Mbit i snit. Det er 86 Mbit mere end landets 594 Mbit. 5G kan dermed sagtens erstatte en fast forbindelse i mange hjem. Placér routeren ved et vindue, og vælg et abonnement uden binding, til du ved, hvordan det kører.
Hvor mange i Greve har slet ingen fast forbindelse?
201 — 1,0 % af Greves adresser. Landsgennemsnittet er 1,5 %. 41 kommuner har en større andel. I antal er det 201 adresser, der kun kan komme på nettet via mobilnettet. For dem er mobilt bredbånd eller 5G den eneste mulighed, og mobilnettet giver 680 Mbit i snit i kommunen.
Er dækningen i Greve bedre end i resten af Region Sjælland?
Greve er nr. 16 af 17 kommuner i Region Sjælland på fiber med 89,4 % mod regionens 96,1 %. Kabel: 76,8 % mod 40,7 % i regionen. Gigabit: 92,5 % mod 96,9 %. På mobilnettet er Greve nr. 1 i regionen med 680 Mbit. Højest på fiber i regionen ligger Vordingborg med 99,6 %, lavest Lejre med 84,1 %.